Uroczystość Najświętszej Trójcy

30.05.2021 r.

“Szczęśliwy naród wybrany przez Pana” (Ps 33)

Dziś nabożeństwo majowe o godz. 1600, a jutro zakończenie nabożeństw majowych o godz. 1730 i zaraz po nim (o 1745) Msza św. wieczorna. Także dziś kończy się w naszej archidiecezji czas komunii świętej wielkanocnej.

We wtorek wspomnienie św. Justyna, męczennika i rozpoczęcie nabożeństw czerwcowych o godz. 1730 i zaraz po nim Msza św. wieczorna o godz. 1745.

W czwartek uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało – niedzielny porządek Mszy świętych. Po Mszy św. o godz. 1130 skromna procesja z Najświętszym Sakramentem, tylko w asyście liturgicznej, do 4 ołtarzy, bez sypania kwiatów, feretronów i obrazów. Zakończenie procesji w kaplicy hymnem Ciebie Boga wysławiamy i końcowym błogosławieństwem.

Bardzo dziękuję za obecność na poniedziałkowym spotkaniu przedstawicielom poszczególnych rejonów naszej parafii, którzy w tym roku przygotowują symboliczne 4 ołtarze na Boże Ciało. Ufam, że pozostali nieobecni z różnych powodów na spotkaniu chętnie się włączą w pomoc – choćby przez dołożenie się do ofiary na kwiaty do ołtarzy polowych.

Tradycyjnie składka z Bożego Ciała przeznaczona jest na budownictwo sakralne do kurii, ale my, jako parafia budująca kościół jesteśmy zwolnieni z tego obowiązku i składka pozostanie dla naszej parafii.

W czwartek nie będzie wieczornego nabożeństwa czerwcowego i do Świętej Rodziny.

W piątek okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi św. także na zakończenie roku szkolnego; w Szczyglicach o godz. 1600 i zaraz po niej Msza św., a w Balicach od godz. 1630 do 1730 i nabożeństwo z Mszą św.

W sobotę nabożeństwo ku Niepokalanemu Sercu NMP z różańcem i odmówienie Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W przyszłą niedzielę, zamiast kazania, zostanie odczytany list Episkopatu Polski w 100 rocznicę poświęcenia narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, a po Mszy św. o godz. 830 i o godz. 1000 zmiana tajemnic i intencji różańcowych.

Od Bożego Ciała do kolejnego czwartku 10. VI trwa uroczysta oktawa (8 dni) ku czci najświętszej Eucharystii połączona, jeśli warunki na to pozwolą, z procesją wokół kaplicy i sypaniem kwiatów przez dzieci (z zachowaniem dystansu).

Spotkanie z ministrantami i lektorami przed Bożym Ciałem w środę o godz. 1630 przy kaplicy.

Tak jak wspominaliśmy w ubiegłym tygodniu, dziś na zakończenie Mszy św. zbierana jest dobrowolna ofiara wsparcia pogorzelców w naszej parafii na Osiedlu Parkowym. Niech Pan Bóg wynagrodzi naszą hojność i ludzką solidarność.

Dzisiejszą niedzielą, póki co, kończymy transmisje mszy świętych niedzielnych online z naszej parafii. Dziękujemy Panom Marcinowi i Rafałowi Olechom z Aleksandrowic oraz Pani Marcie Pająk z Balic i jej bratu Tomaszowi za półtoraroczną, bezinteresowną służbę i zdalny przekaz (gdy ten tradycyjny był mocno utrudniony) łączności i relacji z parafialną wspólnotą Kościoła. Ponieważ już wiemy czym różni się lekarska teleporada od prawdziwej wizyty, więc tym bardziej w przypadku przyjmowania sakramentów świętych i budowania relacji z ludźmi nie da się na dłuższą metę tradycyjnych form zastąpić wyłącznie zdalnymi. Zapraszamy więc na Msze święte parafialne do kościołów i kaplic.

Stowarzyszenie „Kuźnia” zaprasza dzieci na serię atrakcyjnych czerwcowych spotkań (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa). Rozpoczęcie w najbliższą sobotę, akcją wspólnego malowania odświeżonego muru przy ul. Akacjowej. Szczegóły poszczególnych spotkań będą się pojawiały w zakładce „Wydarzenia” oraz na profilach „Kuźni” i parafii na facebooku.

W „Gościu Niedzielnym” przeczytamy o aktualności nauczania Prymasa Tysiąclecia, a w nowym jubileuszowym miesięczniku WPiS „Wiara, Patriotyzm i Sztuka” wśród wielu ciekawych felietonów przeczytamy jak neomarksizm ma się bardzo dobrze nie tylko na polskich uczelniach.

Parafianom z ul. Sadowej 4, 17, 33, 37 dziękujemy za troskę o czystość w naszej kaplicy i złożoną ofiarę na kwiaty. W najbliższym tygodniu o sprzątanie kaplicy w Balicach i pod wiatą prosimy parafian z ul. Akacjowej 11, 15, 17.

Dziękujemy parafianom z ul. Jurajskiej 25 za sprzątanie kaplicy w Szczyglicach i ofiarę na kwiaty, w tym tygodniu o sprzątanie tej kaplicy prosimy parafian z ul. Słonecznej 8.