Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

5.06.2022 r.

„Niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię” (Ps 104)

Dziś pierwsza niedziela miesiąca, na zakończenie Mszy św. chwila adoracji Najświętszego Sakramentu, zamiast kazania. Po Mszach św. o godz. 830 i o godz. 1000 zmiana tajemnic różańcowych. Popołudniowe nabożeństwo czerwcowe o godz. 1600, a w tygodniu o godz. 1730 i zaraz po nim Msza św. Dziś można uzyskać odpust zupełny za pobożne odmówienie hymnu „O Stworzycielu Duchu przyjdź”.

W najbliższym tygodniu wspominamy:
-w poniedziałek święto NMP Matki Kościoła – nie jest to święto obowiązkowe,
-w środę wspomnienie św. Jadwigi Królowej,
-w czwartek święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana,
-w sobotę św. Barnaby apostoła.

W najbliższy piątek na Mszy św. wieczornej rejonowe spotkanie Domowego Kościoła (Rejon Bronowice), a po Mszy św. spotkanie w domu ludowym w Burowie.

W przyszłą niedzielę Uroczystość Najświętszej Trójcy i zakończenie w naszej archidiecezji krakowskiej czasu komunii wielkanocnej.

Jutro w Kościele katolickim kończy się długi okres wielkanocnej radości i rozpamiętywania pamiątki Zmartwychwstania Pańskiego, przeżywanego w każdą niedzielę, a raz do roku jako swoje największe święto na Wielkanoc. Tak zwany okres zwykły, który zaczynamy w Kościele, to czas przeżywania i czynnego oczekiwania błogosławionej nadziei i przyjścia Pańskiego (paruzji).

W związku ze zbliżającą się uroczystością Bożego Ciała, 16. VI, i planowaną normalną procesją od naszej kaplicy na wypoczynkowy plac tzw. „na stawie” w Balicach, tradycyjnie bardzo prosimy o pomoc w wykonaniu symbolicznych ołtarzy przedstawicieli poszczególnych części parafii: I ołtarz – Rada parafialna z Młodzieżą z KSM-u; II ołtarz – Rada Sołecka Burowa; III Rada Sołecka ze Szczyglic; IV ołtarz – Rada Sołecka z Balic.

Spotkanie organizacyjne z przedstawicielami odpowiedzialnymi za poszczególne ołtarze jutro, po Mszy św. wieczornej (ok. godz. 1800) przy kaplicy.

Spotkanie z ministrantami i lektorami w najbliższą sobotę o godz. 900 w kaplicy.

W prasie katolickiej, w patriotyczno-kulturalnym czasopiśmie „Wiara, patriotyzm i Sztuka” WPiS, wśród wielu ciekawych artykułów jest artykuł opisujący pierwsze wywózki w głąb Rosji. Nie jest to sprawozdanie z toczącej się obecnie wojny na Ukrainie i także trwających wywózek Ukraińców (ponad 1 milion i ok. 300 tysięcy dzieci), ale pokazujący, że zdobyte, 83 lata temu, przez Rosjan doświadczenie na Polakach jest zasadą do dziś obowiązującą w podbijaniu i okupacji zdobytych krajów; w „Gościu Niedzielnym”, z kolejną płytą z cyklu „Biblia audio”, opowieść o początkach chrześcijańskiej wspólnoty Kościoła dotkniętej także różnymi problemami.

Parafianom z ul. Spokojnej 5 i 6 dziękujemy za troskę o czystość w naszej kaplicy i złożoną ofiarę na kwiaty. W najbliższym tygodniu o sprzątanie kaplicy w Balicach i pod wiatą prosimy parafian z ul. Pod lasem 5, 12, 15. Dziękujemy także parafianom z ul. Nad Rudawą 26  za sprzątanie kaplicy w Szczyglicach i ofiarę na kwiaty, w tym tygodniu o sprzątanie tej kaplicy prosimy parafian z ul. Nad Rudawą 24.

 Zapowiedzi przedślubne 9/2022

Martin Rehnborg, zam. w Gdańsku
Weronika Pacuła, zam. w Balicach