Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

23.05.2021 r.

“Niech zstąpi Duch Święty i odnowi ziemię” (Ps 104)

Dziś nabożeństwo majowe o godz. 1600, a w tygodniu o godz. 1730 i zaraz po nim (o godz. 1745) Msza św. wieczorna. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w rodzinach, przy kapliczkach i w naszej kaplicy.

Dzisiejszą niedzielą kończy się liturgiczny okres Wielkanocny w Kościele katolickim, a rozpoczyna okres zwykły przeżywania zbawczych dzieł, czynów i zasług naszego Boskiego Oblubieńca – Pana Jezusa. Dziś można zyskać odpust zupełny (dla siebie czy dla zmarłych) za pobożne odśpiewanie czy odmówienie hymnu „O Stworzycielu Duchu…”

W najbliższym tygodniu wspominamy:
-w poniedziałek Święto NMP Matki Kościoła – nie jest to święto obowiązkowe,
-w środę św. Filipa Nereusza prezbitera,
-w czwartek święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana,
-w sobotę św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy

W przyszłą niedzielę Uroczystość Najświętszej Trójcy i zakończenie w archidiecezji krakowskiej okresu komunii świętej wielkanocnej.

Spotkanie z kandydatami do bierzmowania w najbliższą sobotę: kl. VIa godz. 900; kl. VI b, godz. 930; kl. VIIa godz. 1000; kl. VIIb godz. 1030.

W minionym tygodniu, w nocy z niedzieli na poniedziałek pożar strawił dach budynku mieszkalnego rodziny Dudek, na Osiedlu Parkowym. W związku z tym nasza parafialna Caritas będzie zbierała w przyszłą niedzielę po Mszach św. dobrowolne datki wsparcia dla tej rodziny. Niech ta kropla w morzu potrzeb będzie symbolem naszej solidarności, nie tylko sąsiedzkiej i parafialnej, ale i ludzkiej w tym nieszczęściu.

W związku ze zbliżającą się uroczystością Bożego Ciała (czwartek 3. VI) i obowiązującymi na dziś obostrzeniami sanitarnymi skromna „procesja” (tylko z asystą liturgiczną) odbędzie się, jak w ubiegłym roku, wokół naszej kaplicy i zakończy się także w kaplicy. Naszą cześć Najświętszemu Sakramentowi oddamy przez godne uczestnictwo we Mszy św. i przyjętą komunię świętą sakramentalną (albo duchową).

Naszym czynnym zaangażowaniem  się (dorośli i dzieci) możemy uświetnić to ważne i piękne święto chrześcijan na przykład wykonywaniem wokół kaplicy kwietnych chodników, prostej, pięknej naturalnej ozdoby. Więcej pomysłów na stronach www.orszak.org; www.bozecialo.info.pl.

Prosimy, jak co roku, o pomoc w przygotowaniu symbolicznych ołtarzy: I ołtarz – rada parafialna, KSM i Caritas; II ołtarz – parafianie z Burowa pod Winną Górą rodziny pp.Wójtowicz, Angierman, Bułat, Krawczyk, Trzaska, i ich sąsiedzi z najbliższych domów; III ołtarz – parafianie z Balic – z osiedla Parkowego; IV ołtarz – parafianie ze Szczyglic – z ul. Krakowskiej od strony Sióstr Karmelitanek, rodziny: pp. Janiszewskich, Piotrowskich, i najbliżsi sąsiedzi rodziny. Spotkanie z przedstawicielami wspomnianych rejonów parafii jutro ok. godz. 1810 przy kaplicy.  

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie kolportuje książkę p.t. „Nadzieja z Łagiewnik” jako cegiełkę w celu przetrwania w tym trudnym czasie pandemii dzieł prowadzonych przy sanktuarium. Cena książki 30 zł, można zamawiać telefonicznie 12 252 33 11 albo mailowo info@milosierdzie.pl

Na życzenie naszego arcypasterza na końcu kaplicy umieszczony został pakiet ulotek „Religia w szkole”, których celem jest przypomnienie wierzącym o znaczeniu udziału i rezygnacji z religii w szkole ( w sierpniu kolejny pakiet).

W „Gościu Niedzielnym” przeczytamy o jedynej w Polsce organizacji „Dziadowskiej” gdzie nie ma dziadostwa, ale czyste intencje, etyka i wzajemne zaufanie; w „Małym Gościu” z dołączonym magnesem z wizerunkiem serca Pana Jezusa, m.in. o zwyczajach Gwardzistów Szwajcarskich, jest także dla najmłodszych „Staś” także z magnesem, a na czas wakacji przygotowany zostanie dodatkowo specjalny numer tego czasopisma dla dzieci z konkursami i nagrodami; jest także L’osservatore Romano.

Parafianom z ul. ul. Topolowej 9; Wierzbowej 1, 5 oraz Spacerowej 2 dziękujemy za troskę o czystość w naszej kaplicy i złożoną ofiarę na kwiaty. W najbliższym tygodniu o sprzątanie kaplicy w Balicach i pod wiatą prosimy parafian z ul. Sadowej 4, 17, 33, 37.

Dziękujemy parafianom z ul. Kwiatowej 11 za sprzątanie kaplicy w Szczyglicach i ofiarę na kwiaty, w tym tygodniu o sprzątanie tej kaplicy prosimy parafian z ul. Jurajskiej 25.