VI niedziela zwykła

“Tyś jest ucieczką i moją radością” (Ps 32)

Dziś ostatnie z trzech popołudniowych nabożeństw poprzedzających Wielki Post. Na modlitewne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem, w godzinach od 1600 do 1700 zapraszamy parafian z Balic.

W najbliższym tygodniu wspominamy:
-Środę Popielcową, rozpoczęcie 40-dniowego Wielkiego Postu. W czasie Mszy św. o godz. 730; 1500; 1630 (w Szczyglicach) i o godz. 1800 poświęcenie popiołu i posypanie naszych głów (nie czapek). W tym dniu obowiązuje post ścisły; od 14. roku życia co do jakości (wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych), a od 18. do 60. roku życia także co do ilości, czyli jeden posiłek do syta i dwa lekkie. Post to odmówienie sobie rzeczy dobrej i dozwolonej, ze względu na Boga, który powinien być zawsze na szczycie wszelkich naszych hierarchii wartości. Ważne, aby pamiętać nie tyle o samej gastronomii i jedzeniu, ale o myśleniu. Ze złymi nawykami walczy się przede wszystkim głową, umiejętnością panowania nad sobą, samokontrolą. Pierwsze dni Wielkiego Postu (od Środy Popielcowej do I niedzieli Wielkiego Postu) tradycyjnie poświęcone są modlitwie
o trzeźwość i abstynencję wielu! Ale w obecnej sytuacji pandemicznej zagrożenia koronawirusem nie jest już zwyczajną tradycją, a błaganiem przed moralną pandemią i zagrożeniem agresją, demoralizacją, egoizmem i różnymi niebezpiecznymi uzależnieniami.

W czwartek parafialna grupa Caritas zaprasza na wspólną modlitwę różańcową o godz. 1730.

W piątki Wielkiego Postu Droga Krzyżowa dla dzieci o godz. 1600 z komunią św. na zakończenie oraz Droga Krzyżowa dla dorosłych o godz. 1730 (wcześniej, o godz. 1715 koronka do Bożego miłosierdzia) i wieczorna Msza św. Po Mszy św. wieczornej spotkanie sympatyków Radia Maryja.

W przyszłą, I niedzielę Wielkiego Postu, rozpoczną się nasza parafialne rekolekcje, które kontynuowane będą przez 5 kolejnych niedziel, głoszone przez pięciu księży wykładowców naszej krakowskiej uczelni, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. W tej sytuacji pandemicznej, w trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, zrezygnowaliśmy z dotychczasowej formy (niedziela plus 3 dni w tygodniu: dzieci i młodzież) i pilotażowo wprowadziliśmy zmianę formy (mam nadzieję, że z większym pożytkiem dla uczestniczących w niedzielnych Mszach św. wielkopostnych). Umówiliśmy się z kaznodziejami, aby kazania rekolekcyjne na Mszach św. trwały nie dłużej niż 15 minut. Jeśli byłby jakiś „poślizg” to prosimy o wyrozumiałość.

W niedzielę po południu o godz. 1600 nabożeństwo Gorzkich Żali. Za udział w nabożeństwach wielkopostnych, po wypełnieniu zwykłych warunków, można dostąpić odpustu zupełnego dla siebie czy dla zmarłych.
W przyszłą niedzielę składka przeznaczona będzie na centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” i zostanie przekazana na konto.

W imieniu Stowarzyszenia “Kuźnia” zapraszamy wszystkich parafian na wielkopostne spotkania, poświęcone m.in. znaczeniu postu, modlitwy i jałmużny w życiu chrześcijanina. Spotkania w formie online (link https://zoom.us/j/91619215548) będą się odbywać co środę od 24. lutego do 24. marca, zawsze o godzinie 18:00. Wśród zaproszonych gości są m.in. Tomasz Terlikowski, znany katolicki publicysta oraz Marta Titaniec, prezes Fundacji św. Józefa, zajmującej się pomocą osobom skrzywdzonym w Kościele.

Nasz arcypasterz skierował list pasterski na tegoroczny Wielki Post, w którym przypomina, że jesteśmy świadkami globalnego starcia zwolenników cywilizacji śmierci i cywilizacji życia. W tych trudnych czasach, prawdziwie dawidowej walki potęgi zła z dobrem, przywołuje świadectwo prawdziwego herosa wiary, Sługi Bożego Księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na zakończenie składa nam także życzenia duchowej odnowy, owoców nawrócenia, zwłaszcza odwagi obrony każdego człowieka, oraz z serca błogosławi.
Pełna treść listu:

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

W „Gościu Niedzielnym”, w temacie o pokucie, przeczytamy wywiad z księdzem Wojciechem Węgrzyniakiem p.t. „Zacznij od popiołu”; po co jest Wielki Post.

Parafianom z ul. Spokojnej 5, 6, 31 dziękujemy za troskę o czystość tego świętego dla nas miejsca, kaplicy, i ofiarę na kwiaty. W najbliższym tygodniu o sprzątanie kaplicy w Balicach i pod wiatą prosimy parafian z ul. Pod lasem 5. 7. 9. Dziękujemy parafianom z ul. Sportowej 18 za sprzątanie kaplicy w Szczyglicach i ofiarę na kwiaty, w tym tygodniu o sprzątanie prosimy parafian z ul. Sportowej 13.