XX niedziela zwykła

14.08.2022 r.

„Panie, mój Boże, pośpiesz mi z pomocą” (Ps 40)

W najbliższym tygodniu wspominamy:

– jutro, w poniedziałek, uroczystość Wniebowzięcia NMP, jest to święto obowiązkowe, a więc niedzielny porządek Mszy św.. Na zakończenie Eucharystii błogosławienie ziół i kwiatów.
Po południu w Burowie parafialne dożynkowe dziękczynienie Bogu za chleb, z Mszą św. o godz. 1500. Po Mszy św. okazja do wspólnego spotkania się i skromnego poczęstunku oraz niespodzianki dla dzieci. Dziękujemy organizatorom i sponsorom za przygotowanie tego święta dziękczynienia za owoce ziemi.
– w środę święto św. Jacka prezbitera i patrona archidiecezji krakowskiej,
– w sobotę wspomnienie św. Bernarda opata i doktora Kościoła.

W najbliższy, III piątek miesiąca, koronka do Bożego Miłosierdzia o godz. 1730, po niej Msza św. wieczorna i spotkanie sympatyków Radia Maryja i telewizji Trwam.

Także od piątku 19.VIII w polskich kinach będzie można zobaczyć fabularny film pt. „Notre-Dame płonie”. To wstrząsająca i prawdziwa historia z 2019 roku, kiedy to w Poniedziałek Wielkanocny w wyniku podpalenia, pożar zniszczył katolicką świątynię – symbol „Matkę wszystkich kościołów”. Zachęcamy do oglądnięcia tego filmu w kinach sieciowych. Możemy zorganizować wspólny parafialny wyjazd na umówioną godzinę, jeśli będą chętni (szczegóły na plakacie). A swoją drogą ta tragedia płonącej katedry katolickiej na oczach całego świata każe się zastanowić na trendem „chrystianofobii” w świecie (wymazywania z przestrzeni publicznej nazw świąt katolickich, eliminowanie znaków i symboli katolickich, jasełek bożonarodzeniowych). Nawet jedna z europarlamentarzystek zaproponowała by nie używać takich pojęć jak Matka Boża czy święty Józef, bo może to drażnić wyznawców  innych religii…a to ciekawe, że akurat nie dbamy o taką wrażliwość tam, gdzie na przykład chrześcijanie są mniejszością, jak np. w Syrii czy Iraku. Jak widać ten problem trzeba rozpatrywać w dużo szerszym kontekście także i naszego braku refleksji i obojętnego, miękkiego przyzwalania na bezkarną brutalizację i profanację kościołów, Mszy św., znieważanie miejsc kultu i osób duchownych. Obojętność zabija i rozzuchwala agresję. Jeśli zestawimy obojętność z naszej strony z poświęceniem i oddaniem sprawom Bożym naszych braci w wierze (np. w Nigerii gdzie mordowani są za noszenie krzyżyka czy posiadanie Biblii) to powinno nas to zmusić do refleksji.

W „Gościu Niedzielnym”, do którego dołączona jest kolejna płyta „Biblia-audio”, przeczytamy m.in. felieton p. Ewy Czaczkowskiej o wakacyjnej liście pozytywnych zdziwień.

Parafianom z ul. Wiśniowej 2, 3, 4 dziękujemy za sprzątanie naszej kaplicy i złożoną ofiarę na kwiaty. W najbliższym tygodniu o sprzątanie kaplicy w Balicach i pod wiatą prosimy parafian z ul. Wrzosowej 2, 3, 7.

Dziękujemy także parafianom z ul. Rozalii Celakówny 5 za sprzątanie kaplicy w Szczyglicach i ofiarę na kwiaty, w tym tygodniu o sprzątanie tej kaplicy prosimy parafian z ul. Rozalii Celakówny 7.

Zapowiedzi przedślubne 15/2022
Filip Witek, zam. w Krakowie
Julia Pedrycz, zam. w Balicach