XXXIV Niedziela Zwykła

21.11.2021 r.

„Pan Bóg króluje, pełen majestatu.” PS 93

Dziś Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – patronalne święto KSM-u. Na zakończenie  Mszy św. odmówimy Litanię do Serca Pana Jezusa i Akt Ofiarowania się rodzaju ludzkiego Sercu Pana Jezusa. Po Mszach św. zbierana jest dobrowolna ofiara wsparcia Światowych Dni Ubogich w Krakowie oraz pomocy parafiom Podlasia, na granicy z Białorusią, pomagającym naszym służbom, ale też migrantom znajdującym się w tragicznej sytuacji humanitarnej, a jednocześnie wykorzystywanym instrumentalnie, prowokacyjnie i propagandowo do eskalowania, destabilizowania i naruszania wszelkich zasad porządku – anarchizacji życia. Święty Jan Paweł II (Ecclesia in Europa” 101) pisał: że dojrzała kultura otwartości w przyjmowaniu migrantów winna zawsze odbywać się z poszanowaniem obowiązującego w danym kraju prawa, przez obie strony! Na pewno nie można i nie warto być obojętnym na zagrożenie życia innych ludzi, rodzin, zwłaszcza dzieci. Byłoby to odczłowieczenie ludzkich odruchów. Ale też nie wolno w drugą stronę wykorzystywać moralnych i chrześcijańskich słownych kolokwializmów emocji i haseł typu miłosierdzie, człowieczeństwo do manipulowania i zmuszania do naiwnej ludzkiej życzliwości lekceważącej realne zagrożenie agresją i przemocą. Bądźmy zdroworozsądkowi w tym chaosie. Uczmy się z historii wyciągać wnioski, by stawać się mądrzejszymi i nie wracać do błędów przeszłości. Albo ludzkość wyeliminuje drogę przemocy, nienawiści i wojny, albo wojny wyeliminują ludzkość.

W najbliższym tygodniu wspominamy:

-w poniedziałek św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, 
-w środę ś.ś. męczenników Andrzeja Dung-Lac, prezbitera i towarzyszy.

W najbliższą sobotę, 27.listopada, o godz. 10 00 spotkanie ministrantów i lektorów.

W przyszłą niedzielę rozpoczynamy 4. tygodniowy radosny czas adwentowego przygotowania i oczekiwania na najpiękniejsze święta roku – Boże Narodzenie i odpust Świętej Rodziny (wyjątkowo w tym roku obchodzony 26. XII).

Tegoroczne adwentowe nabożeństwa roratnie, odprawiane od 29. XI, codziennie,
z wyjątkiem sobót, o godz. 18 00. W Wigilię, 24. XII, o godz. 7.30. Zachęcamy rodziców, aby zatroszczyli się o przygotowanie dzieciom lampionów roratnich (najlepiej ze źródłem światła z baterii). Po każdych roratach będzie losowana niewielka figurka Matki Bożej, patronki Adwentu, aby wieczorem w domu pomóc rodzinie zebrać się na wspólną modlitwę. Tradycyjnie już, w II Niedzielę Adwentu (5.XII), po Mszach św. organizowane są w Polsce zbiórki pomocy Kościołowi na Wschodzie.

W I. sobotę grudnia (4.XII) o godz. 10 00 w Domu Wiejskim w Burowie okolicznościowe spotkanie młodzieży przygotowującej się do bierzmowania (najlepiej z rodzicem lub rodzicami) z panem Tomaszem Samołykiem, katolickim publicystą i youtuberem.

Przyjmowane są, do soboty 27. XI, wypominki roczne. 

Dziękujemy za okazaną życzliwość, zrozumienie i pomoc w składaniu specjalnej ofiary wsparcia naszej budowy kościoła, co już pozwoliło spłacić dwie z sześciu faktur.

Jak co roku parafialna grupa Caritas prosi o wsparcie dla bardziej potrzebujących parafian na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Ze względu na pandemię prosimy o datki pieniężne, które można składać do skrzynki Caritas, na kracie, na końcu kaplicy. Za zebrane pieniądze zostaną przygotowane paczki. Zbiórka potrwa do 12 grudnia.

W prasie katolickiej dostępny jest już świąteczny, grudniowy, kolorowy miesięcznik dla najmłodszych „Staś”, z krakowską szopką; jest także dwumiesięcznik „L’osservatore Romano” oraz ulotki na temat pomocy, towarzyszenia małżonkom niespełnionym w oczekiwaniu na dar rodzicielstwa (szczegóły na plakacie); jest także informator wiadomości misyjnych księży Misjonarzy; w „Gościu Niedzielnym”, do którego dołączona jest płyta z filmem o życiu księdza Jana Macha, beatyfikowanego wczoraj w Katowicach, przeczytamy m.in. o tym co daje nam członkostwo w NATO, zaś w „Małym Gościu” dla starszych dzieci, z tekturowym lampionem, o zwyczajach adwentowych i bożonarodzeniowych

Parafianom z ul. Szkolnej 34, 35, 37 dziękujemy za sprzątanie naszej kaplicy i złożoną ofiarę na kwiaty. W najbliższym tygodniu o sprzątanie kaplicy w Balicach i pod wiatą prosimy parafian z ul. Szkolnej 64, 76, 82. 

Dziękujemy parafianom z ul. Długiej 65 A, za sprzątanie kaplicy w Szczyglicach i ofiarę na kwiaty, w tym tygodniu o sprzątanie tej kaplicy prosimy parafian z ul. Długiej 63.