Pielgrzymka do Libanu – ojczyzny świętych Charbela i Marouna.

Liban – ojczyzna świętych Charbela i Marouna.

PIELGRZYMKA PARAFIALNA
Z FRANCISZKAŃSKIM KOMISARIATEM ZIEMI ŚWIĘTEJ

1 dzień (15 września piątek) Kraków – Warszawa – Bejrut
Spotkanie na lotnisku w Krakowie godz. 1600 i przelot do Warszawy o godz. 1825, lądowanie o godz. 1915. Wylot z Warszawy do Bejrutu o godz. 2200.

Dla chętnch będzie zorganizowany transport z Luborzycy na lotnisko w Balicach w obie strony.

2 dzień (16 września sobota) Jeita Grotto – Bkerke Harrisa – Ghazire
Lądowanie w Bejrucie o 0230 (inna strefa czasowa – dodajemy 1 godzinę, lot trwa ok. 3 godziny i 50 minut), transfer do hotelu****. Po śniadaniu najpierw dotrzemy do JEITA GROTTO – światowej sławy jaskini, którą zwiedza się na dwóch poziomach: górną – spacerem i dolną – łodzią. Następnie zwiedzanie maronickiego klasztoru BKERKE – siedziby Patriarchy Maronitów. Przejazd do HARISSA – które jest narodowym sanktuarium, gdzie znajduje się statua Matki Bożej Królowej Libanu. Tutaj Msza św. i następnie obiad. GHAZIRE – to malownicze górskie miasteczko z zabytkowym klasztorem św. Antoniego z Padwy. Miejsce to odwiedził Juliusz Słowacki w czasie swojej pielgrzymki do Ziemi Świętej, a podczas II wojny światowej przebywało tutaj wielu Polaków. Powrót do hotelu. Kolacja powitalna. Nocleg.

3 dzień (17 września niedziela) Becharre – Diman – Baaaka Kafra Quadisha – Quzahaya
Śniadanie. Przejazd do Północnego Libanu, gdzie znajdują się słynne lasy cedrowe opisane w Starym Testamencie i wpisane na Światową Listę Obiektów UNESCO w 1998 r. – Las Bożych Cedrów przez BECHARRE (Baszarri). Po drodze zwiedzamy DIMAN – letnią siedzibę Patriarchy Kościoła Maronickiego. Kolejno wizyta w BAKAA KAFRA – miejscu urodzin św. Charbela. Tutaj Msza św. Obiad. Przejazd świętą Doliną QUADISHA, gdzie znajdują się kaplice, groty i pustelnie pokryte XII i XIII wiecznymi freskami. Także są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1998 r. Na koniec nawiedzenie klasztoru św. Antoniego Wielkiego (Pustelnika i Opata) w QOZAHAYA. Powrót do hotelu. Kolacja, czas wolny i nocleg.

4 dzień (18 września poniedziałek) Dolina Bekaa – Baalbek
Śniadanie. Przejazd do Doliny BEKAA, która od wieków jest spichlerzem Libanu. Po drodze postój przy Grocie mitologicznego Adonisa, który w tym miejscu miał być zamordowany. Następnie zwiedzamy BAALBEK – miasto fenickie, w którym czczono triadę bóstw. W czasach greckich, rzymskich i bizantyjskich nazywane Heliopolis czyli miasto słońca. Jest to jedno z największych cudów świata starożytnego z kompleksem rzymskich świątyń Jupitera, Bachusa i Wenus. Również wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1984 r. Msza św. w kościele parafialnym miejscowej wspólnoty maronickiej. Obiad. Tutaj znajduje się słynna fabryka libańskiego wina. Będzie zatem okazja do zwiedzenia fabryki oraz degustacji i zakupu wina w kantynie KSARA. Powrót do hotelu. Kolacja, spotkanie integracyjne i nocleg.

5 dzień (19 września wtorek) Sydon – Tyr Magdouche
Po śniadaniu przejazd do biblijnego miasta SYDON. Tutaj zwiedzanie: „Zamek Morza” (z XIII w.), Stare Miasto, targ i fabryka mydła (z XV w.). Khan El Franj – karawanseraj z XVII w. Kolejne biblijne miasto TYR – nekropolia z czasów rzymskich i bizantyjskich. Akwedukt i hipodrom (z II w. po Chr.) Czas wolny i obiad. Następnie kontynuacja zwiedzania: port i termy rzymskie, starożytne forum. Tyr ze swoimi zabytkami także został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1984 r. W drodze powrotnej zatrzymamy się w MAGDOUCHE – gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Oczekującej. Tutaj Msza św. Następnie powrót do hotelu. Kolacja, czas wolny i nocleg.

6 dzień (20 września środa) Bejrut – Naher Kalb
Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie BEJRUTU, który jest stolicą Libanu. Spacer uliczkami wśród odrestaurowanych budynków, kościołów i meczetów. Przejście do wykopalisk z czasów rzymskich (HI w. po Chr.). Zobaczymy dawne termy, agorę, szkołę prawa rzymskiego. Podczas zwiedzania Muzeum Narodowego będziemy podziwiać Kolosa z Byblos, sarkofagi królów i inne obiekty z Byblos, Tyru i Sydonu. kolekcję biżuterii fenickiej z III w. przed Chr. oraz mozaiki rzymskie i bizantyjskie. Nawiedzimy Polski Cmentarz Wojenny, gdzie spoczęło wielu Polaków przybyłych do Libanu w czasie II wojny światowej, zwłaszcza z Armią Andersa. Tutaj m.in. spoczywała Hanka Ordonówna. Zwiedzanie NAHER KALB – pogańskiego miejsca kultu bożka psa. Znajdują się tam stelle z czasów egipskich, neoasyryjskich, neobabilońskich, greckich, rzymskich i arabskich. Są to grupy inskrypcji i płaskorzeźb skalnych (swoiste epitafia) wykutych w wapiennych skałach nad rzeką o tej samej nazwie, które upamiętniają zdobycie tego miejsca przez wielkich wodzów starożytnych imperiów (np. Ramzesa II, Nabuchodonozora li). Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO —Promień Światła. Powrót do hotelu. Kolacja, czas wolny i nocleg.

7 dzień (21 września czwartek) Byblos
Po śniadaniu przejazd do starożytnego miasta BYBLOS z V wieku przed Chr. Byblos ze swoimi zabytkami także został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1984 r. Zwiedzanie kościoła św. Jana Chrzciciela, teatru rzymskiego, zamku krzyżowców, Przejazd nad morze i odpoczynek na plaży, po czym powrót do hotelu.

8 dzień (22 września piątek) Annaya – sanktuarium św. Charbela i św. Marouna – Byblos
Po śniadaniu nawiedzenie wyjątkowych miejsc kultu maronickich świętych: wizyta w pustelni św. Charbela i klasztorze św. Marouna w ANNAYA. Nawiedzenie grobu św. Charbela i udział w comiesięcznej procesji z pustelni do grobu św. Charbela. Msza św. w rycie maronickim. Tutaj obiad. Byblos wypoczynek na plaży. Powrót do hotelu. Kolacja, czas wolny i nocleg.

9 dzień (23 września sobota) Jrabta – Kfifan
Sanktuarium św. Rafki – patronki cierpiących w klasztorze św. Józefa w JRABTA i sanktuarium św. Hardini – mistrza nowicjatu św. Charbela w klasztorze św. Cypriana i św. Justyna w KFIFAN. W jednym z nich Msza św. Następnie obiad i czas wolny. Ponowna wizyta w ANNAYA – pożegnanie ze św. Charbelem w jego pustelni i klasztorze św. Maruna. Msza św., duchowe zakończenie pielgrzymki, poświęcenie dewocjonaliów i błogosławieństwo na drogę. Transfer na lotnisko ok godz. 2330.

10 dzień (24 września niedziela) Bejrut – Warszawa – Kraków
Lot do Warszawy o godz. 445, lądowanie w Warszawie 0730, wylot do Krakowa 1030, lądowanie w Krakowie 1125 i zakończenie pielgrzymki.

CENA PIELGRZYMKI:                               2500 PLN i 1150 USD
(dopłata do pokoju jednoosobowego: 350 USD)

ORGANIZATORZY ZAPEWNIAJĄ:

  • przelot PLL LOT na trasie Kraków-Warszawa-Bejrut-Warszawa-Kraków,
  • wyżywienie śniadanie, obiad i kolacja
  • wiza (gratis) na lotnisku w Bejrucie
  • zakwaterowanie w hotelu****, pokoje 2 lub 3 osobowe
  • grupę będzie prowadził duchowo ks. dr Bogdan Zbroja przewodnik po Ziemi Świętej, biblista i wykładowca Uniwersytecki,
  • na miejscu lokalny przewodnik wg ich prawa – autokar do dyspozycji grupy,
  • wszystkie bilety wstępu,
  • ubezpieczenie.

Wpłaty:
Zadatek 500 zł przy zapisie,
II transza 500 zł do 14.03.2023,
III transza 1500 zł do 14.05.2023,
IV transza 250 USD do 04.08.2023 – równowartość w PLN kwoty w dolarach, przed dokonaniem przelewu/wpłaty prosimy o telefoniczny kontakt z biurem Fundacji w celu ustalenia właściwego przelicznika USD/PLN (tabela kursów banku PEKAO SA sprzedaż dewiz) lub płatna w dolarach na konto dolarowe dokonana tylko w przypadku wykonywania transakcji w ramach banku PEKAO SA. Szczegóły płatności w Warunkach uczestnictwa.
V transza 900 USD płatna na miejscu w Libanie.

Zapisy u Księdza Proboszcza tel. 601 946 476 lub u P. Elżbiety Niedzielskiej-Baran z Łuczyc tel. 727 471 222

Tadeusz Majcher