VI niedziela zwykła 2024 r.

VI niedziela zwykła

11.02.2024 r.

„Tyś jest ucieczką i moją radością” Ps (32)

Dziś ostatnie popołudniowe nabożeństwo poprzedzające Wielki Post. Modlitewna adoracja według proponowanego porządku; dla parafian z Burowa o godz. 1500, dla parafian ze Szczyglic o godz. 1530, a dla parafian z Balic o godz. 1600. Zapraszamy też według własnych możliwości czasowych i zdrowotnych.

W najbliższą Środę Popielcową rozpoczynamy okres 40. dniowego Wielkiego Postu, trwającego do Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, przygotowującego do obchodów najważniejszych dla chrześcijan świąt, Wielkanocnej Paschy.

W Środę Popielcową, podobnie jak w Wielki Piątek obowiązuje każdego ochrzczonego post ścisły (od 14. roku życia jakościowy – bezmięsny, a od 18.do 60. roku życia post jakościowy i ilościowy – jeden posiłek do syta i dwa lekkie).

W czasie sprawowanych Mszy św. w Środę Popielcową (w kościele o godz. 730; 1500; i 1800, a w Szczyglicach o godz. 1630) po homilii, pobłogosławionym popiołem posypane zostaną nasze głowy na znak przyjęcia pokuty i potrzeby nawrócenia. Można też skorzystać z posypania głów popiołem w I niedzielę Wielkiego Postu (po Mszy św. i zgłoszeniu).

Także w Środę Popielcową w archidiecezji krakowskiej rozpoczyna się okres komunii wielkanocnej trwający do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (12 VI).

Zachęcamy do udziału w wielkopostnych nabożeństwach, w piątki w Drodze Krzyżowej o godz. 1730 i w niedzielnych Gorzkich Żalach o godz. 1600. Za udział w wielkopostnych nabożeństwach możemy zawsze, nie tylko w Wielkim Poście, zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

W przyszłą niedzielę składka przeznaczona będzie na dzieła sakralne związane z osobą św. Jana Pawła II i zostanie przekazana do kurii.

Wszystkim (dzieciom i młodzieży) rozpoczynającym w tym Wielkim Poście czas zimowych ferii życzymy zdrowego, bezpiecznego wypoczynku oraz aby nie zapominali o swej chrześcijańskiej godności i religijnych praktykach.

Oficjalnie udało się wczoraj zakończyć tegoroczną wizytę duszpasterską w naszej parafii, z pomocą życzliwych księży z Krakowa. Dziękujemy wam za okazaną życzliwość, złożoną ofiarę i wyrozumiałą cierpliwość wobec popełnionych przez nas logistycznych błędów w układaniu porządku kolędy. Na pewno pozytywnie został przez was odebrany pomysł kolędy przedpołudniowej, albo popołudniowej oraz zapisy (w przeciwieństwie do dawnej kolędy, która trwała od rana do późnego wieczora, czyli praktycznie cały dzień – nierealne). Na pewno w przyszłym roku kolędowym warto będzie wykorzystać tegoroczne zapisy (żeby ich nie powtarzać) i ewentualnie już na początku Adwentu uwzględnić tych, którzy chcieliby się dopisać tak, żeby już gotowe listy, z propozycjami terminów, zostały wam przedstawione w III i IV Niedzielę Adwentu. Oczywiście są to tylko ludzkie planowania…(jak Bóg da).

Tych, którzy zostali pominięci, mimo zaproszenia, a chcieliby aby pobłogosławić ich dom (mieszkanie) i rodzinę prosimy o zapisanie się po Mszy św. w zakrystii, ewentualnie na stronie internetowej parafii, koniecznie z podaniem numeru telefonu.

W III, IV i V niedzielę Wielkiego Postu nauki rekolekcyjne dla wszystkich zostaną wygłoszone przez księży profesorów z naszych katolickich uczelni. Spowiedź świąteczna przewidziana jest na Wielki Wtorek po południu od godz. 1500 do 1800, z przerwą o godz. 1630 na Mszę św. wieczorną.

Dziękujemy za złożoną 2. lutego ofiarę przeznaczoną na zakony kontemplacyjne (1473 zł).

Dziś, w tę ostatnią niedzielę karnawału, tradycyjnie rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. „Trzeźwość jest Polską racją stanu” mawiał Prymas Tysiąclecia. Warto pogłębiać nasze rozumienie trzeźwości i jej roli w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym całego Narodu. Prośmy szczególnie w tych dniach aby miłosierny Bóg oczyścił nas i nasz Naród z trądu różnych nałogów grzechowych, odnawiał moralnie i przywracał nam prawdziwą wolność i utraconą godność.

W Środę Popielcową nasz metropolita krakowski zachęca do zbiórki, na zakończenie Mszy św., na rzecz ofiar działań wojennych toczących się w różnych rejonach świata. Zebraną kwotę należy przesłać na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Od 2. lutego w polskich kinach trwa premiera najnowszego sezonu serialu „The chosen” (wybrani). To fabularna opowieść o Jezusie widzianym oczami osób z Jego najbliższego otoczenia (dobra wielkopostna propozycja do pokutnej refleksji).

Dzisiaj po mszach św., w dolnej części kościoła, można jeszcze zapisać się na wyjazd z „Kuźnią” oraz dokonać wpłaty za udział.

Parafialna grupa Caritas zaprasza na wspólną modlitwę różańcową w czwartek o godzinie 1730.

W najnowszym miesięczniku WPiS m.in. bardzo ważny i odważny apel nowo wybranego prezydenta Argentyny do uczestników spotkania w Davos, o tym, że promowana obecnie przez zarządzających wizja świata socjalistycznego (także w Europie) prowadzi do coraz większej utraty wolności i coraz większego ekstremalnego ubóstwa, głodu, bezdomności, do zguby świata (co widać nie tylko na przykładzie samych rolników protestujących w całej Europie), natomiast w najnowszym  „Gościu Niedzielnym” przeczytamy m.in. poruszający temat handlu ludźmi z wstrząsającymi świadectwami ofiar tego przestępczego procederu, w którym często biorą udział ludzie gładcy w obyciu, słuchający muzyki Mozarta czy czytający Goethego. Zaś z „Gościem Extra” (także w ekstra cenie) możemy wybrać się na wielkopostną wędrówkę m.in. na temat pięciu rad wiekopostnych, jak dobrze się wyspowiadać, albo dlaczego warto zabierać dzieci na Drogę Krzyżową.

Dziękujemy parafianom z ul. Kmity 11 za sprzątanie kaplicy w Szczyglicach i ofiarę na kwiaty, w tym tygodniu o sprzątanie tej kaplicy prosimy parafian z ul. Długiej 75.