XXI niedziela zwykła 2023r.

XXI niedziela zwykła

27.08.2023 r.

„Panie, Twa łaska trwa po wszystkie wieki” Ps (138)

W najbliższym tygodniu wspominamy:
– w poniedziałek św. Augustyna biskupa i doktora Kościoła,
– we wtorek męczeństwo  św. Jana Chrzciciela.

W piątek – jako pierwszy piątek miesiąca odwiedziny chorych z sakramentami świętymi od godz. 800, a po południu okazja do spowiedzi i komunii św. pierwszopiątkowej oraz na rozpoczęcie roku szkolnego; w Szczyglicach od godz. 1615 i zaraz po niej Msza św., a w Balicach od godz. 1700 do 1800 i Msza św. wieczorna z litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W sobotę z racji I soboty miesiąca nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP z różańcem za Ojczyznę.

W przyszłą, pierwszą niedzielę miesiąca na zakończenie Mszy św. chwila adoracji Najświętszego Sakramentu, zamiast kazania, i błogosławienie Najświętszym Sakramentem. Po Mszy św. o godz. 830 i 1000 zmiana tajemnic różańcowych.

W poniedziałek, 4. września rozpoczęcie roku szkolnego Mszą św. o godz. 800 dla klas IV – VIII  i o godz. 900 dla klas I – III.

XXXI pielgrzymka rodzin archidiecezji krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej z drogą krzyżową o godz. 900 i Mszą św. o godz. 1130 oraz błogosławieństwem przyniesionego ziarna na zasiew, odbędzie się 17.IX. Serdecznie zachęcamy.

W ramach diecezjalnego dnia modlitwy za młodzież coroczna przykościelna kwesta na rzecz duszpasterstwa młodzieży odbędzie się w niedzielę 17.IX po Mszach św. (po 40% zebranej ofiary przypada dla duszpasterstwa młodzieży w parafii i dekanacie, a pozostałe 20% dla kurii na Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej).

W ubiegłym tygodniu zamontowany został, wcześniej zamówiony, sejf parafialny podyktowany wymogiem wynikającym z dekretu naszego arcypasterza, służący do przechowywania naczyń i paramentów liturgicznych. W ostatnim tygodniu gdy definitywnie uległ awarii zamek w dotychczasowym tabernakulum  i trzema było je  rozmontować by zawieźć zamek do naprawy, sejf posłużył nam do przechowywania Najświętszego Sakramentu. Dziękuję przy okazji panom Franciszkowi i Szymonowi Sroka za pomoc w tych  precyzyjnych pracach.

Wszystko wskazuje na to, że nowe tabernakulum, na wykonanie którego czekamy od ubiegłorocznego Bożego Narodzenia, zostanie wykonane na tegoroczne święta Bożego Narodzenia i parafialny odpust (byliśmy oglądać wykonane ozdobne odlewy). Tabernakulum będzie kosztować 70 tysięcy, a jego złocenie około 25 tysięcy. Spodziewałem się, że będzie to niemała kwota, bo nie jest to hurtowy przedmiot i zakup, ale indywidualnie zaprojektowany do przestrzeni w tym kościele, niemniej jednak mocno nas to zaskoczyło. Poprosiliśmy wykonawcę o kosztorys. Dlatego też chwilowo odpuściliśmy powiększanie parkingu, aby zbierane środki przeznaczać na poszczególne etapy finalizowania prac przy tabernakulum (cena 210 kg odlewu z brązu i podobna cena prac ślusarskich przy jego obróbce).

Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów zaprasza 3 IX. o godz. 1830 do Kochanowa na ul. Lubomirskich 125 na artystyczne wydarzenie p.t. „Na pięciolinii malowane słowa” (szczegóły na plakacie).

Jeszcze raz dziękujemy organizatorom tegorocznych parafialnych dożynek (radzie sołeckiej z panem sołtysem i tym, którzy ich wspierali, nie tylko finansowo) za piękne stroje regionalne, pomimo upałów, za część artystyczną i przede wszystkim za wspólne spotkanie, które w pewnym momencie chyba przekroczyło możliwości niedużego domu wiejskiego. Ale chyba nikt nie żałował, że okazja do takiego spotkania została wykorzystana, a wcześniej, pomimo słonecznej kanikuły, przygotowana. Dziękujemy także za złożoną podczas Mszy św. dożynkowej ofiarę 1168 zł 50 gr.

Dzisiaj w dolnej części kościoła po Mszach św. o godz. 830 i 1130 można dokonywać wpłat i podpisywać zgody na wyjazd dzieci na wycieczkę ze Stowarzyszeniem „Kuźnia”, zbiórka na parkingu przy kościele we wtorek o 745 .

W „Gościu Niedzielnym” interesujący felieton p. Marka Jurka na temat skutków podpisanych martwych traktatów zachodniej Europy z Rosją.

Dziękujemy parafianom z ul. Długiej 70 za sprzątanie kaplicy w Szczyglicach i ofiarę na kwiaty, w tym tygodniu o sprzątanie tej kaplicy prosimy parafian z ul. Długiej 51.