V niedziela Wielkiego Postu 2024 r.

V niedziela Wielkiego Postu

17.03.2024 r.

„Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste” Ps (51)

Dziś o 1530 próba przed bierzmowaniem, w kościele, dla kandydatów z kl. VIII.

Także dziś o godz. 1600 Gorzkie Żale, a w piątek Droga Krzyżowa o godz. 1730. Zachęcamy do wspólnej modlitwy.

W najbliższym tygodniu, we wtorek, wspominamy ś. Józefa Oblubieńca NMP.

W przyszłą VI. niedzielę Wielkiego Postu – Niedzielę Palmową – uroczyste błogosławienie palm na Mszy św. o godz. 1130. Zachęcamy do własnoręcznego przygotowania  palm. Dla dzieci, które wykonają najpiękniejsze palmy przewidziane są niespodzianki

Witamy w naszej parafii kolejnego duchowego przewodnika, a zarazem ostatniego w tegorocznym Wielkim Poście rekolekcjonistę ks. prof. Wojciecha Grygiela wykładowcę na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i wygłoszenie nauki o Bożym Słowie, które zawsze powinno być centrum naszego doświadczenia na drodze kontemplacji.

W Wielki Wtorek okazja do świątecznej spowiedzi od godz. 1500 do 1630 z przerwą na Mszę św. (zamiast wieczornej Mszy św. o godz. 1800) i dalszy jej ciąg od 1700 do 1800. Zachęcamy do takiego zaplanowania sobie czasu (o ile to możliwe), aby Święte Triduum Paschalne (Wielki Piątek, Wielka Sobota i Wielka Niedziela) przeżywać po chrześcijańsku, to znaczy w stanie łaski uświęcającej.

W najbliższy czwartek parafialny zespół Caritas zaprasza do wspólnej modlitwy różańcowej o godz. 1730. Wolontariusze Caritasu proszą także, aby paczki świąteczne przynosić do soboty, 23. marca.

W ubiegłym roku wspominaliśmy o potrzebie i konieczności otynkowania kościoła z zewnątrz, w czasie najbliższych wakacji, na co odkładaliśmy składane przez was ofiary. Chcielibyśmy wcześniej wykonać niezbędne i związane z tym prace zabezpieczenia kościoła (alarm i monitoring). Obecnie chcielibyśmy też wstępnie uporządkować tymczasowo teren wokół kościoła na najważniejszą procesję liturgiczną naszej wiary jaką jest procesja Zmartwychwstania (zakup potrzebnego kamienia drobnego klinującego, po którym będzie można bezpiecznie przejść). Chcemy też wykonać dalszy ciąg parkingu, na miejscu byłej kaplicy. Prawdopodobnie te prace będą najbardziej kosztowne. Będziemy was prosili po świętach o dodatkowe specjalne wsparcie finansowe, abyśmy mogli tym koniecznym, dla wspólnego dobra, pracom podołać. Dziękujemy też za dotychczasową życzliwość, pomoc i zrozumienie.

Po świętach, 28. kwietnia, odbędzie się wizytacja biskupia (ks. Biskup Damian Muskus) naszej parafii, w czasie której ksiądz Biskup udzieli sakramentu bierzmowania naszej młodzieży z kl. VIII i spotka się z przedstawicielami parafii. Celem wizytacji biskupiej (co 5 lat, ostatnia była w 2015 r.) i dziekańskiej (co 2 lata, była tylko raz, odkąd istnieje nasza parafia), jest kontrola proboszcza i troska o sprawowaną funkcję i administrowanie parafialnymi dobrami zgodnie z przepisami i prawem kanonicznym Kościoła Rzymskokatolickiego. Dwa tygodnie wcześniej przed oficjalnym przyjazdem Biskupa, proboszcza odwiedza kontrola z kurii sprawdzająca dokumentację, przede wszystkim papierologiczno-finansową.

Od 6 do 13. IV b.r. w wyznaczonych miejscach naszej archidiecezji krakowskiej odbywać się będzie peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów. Rozpocznie się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, gdzie zaproszeni jesteśmy, jako dekanat, do wspólnej modlitwy (albo w sobotę 6. IV, o godz. 1520, albo w niedzielę 7. IV o godz. 1000). Celem peregrynacji jest krzewienie kultu błogosławionej rodziny Ulmów, jako przykładu bezinteresownego poświęcenie dla i za drugiego człowieka oraz promocja wartości życia ludzkiego, małżeńskiego, kapłańskiego i zakonnego.

Stowarzyszenie „Kuźnia” zaprasza dzieci na katechezy przygotowujące do pełniejszego przeżywania Triduum Paschalnego. Spotkania w Wielki Czwartek poprowadzi nasza parafianka Maria Kędzierska, która ukończyła kurs formacyjny Katechezy Dobrego Pasterza. Szczegóły oraz formularz zapisów na stronie internetowej „Kuźni”.

Dziękujemy działającemu w Balicach Stowarzyszeniu „Kuźnia”, za zorganizowanie w ubiegły piątek o godz.1930, po raz pierwszy plenerowej, ponad dwugodzinnej, Drogi Krzyżowej dla chętnych, a tych akurat nie brakowało (50 osób).

Dziękujemy też naszym, druhom z OSP Balice, po raz kolejny, za piątkową pomoc
w przekładaniu ławek w kościele.

Dziękujemy panom Franciszkowi i Szymonowi Sroka za wymianę siedzisk niektórych ławek w kościele.

Zachęcamy do odwiedzenia zorganizowanego dzisiaj w naszej parafii kiermaszu ciast i świątecznych drobiazgów, z którego dochód będzie wsparciem szkoły i przedszkola w Songa w Burundi w Afryce, prowadzonych przez siostry karmelitanki Dzieciątka Jezus.  Dziękujemy siostrze Donancji i rodzicom za pomoc i zaangażowanie.

Tematem „Gościa Niedzielnego” jest sprawa otaczanych kultem relikwii, które stały się przedmiotem niegodnego handlu, zakazanego prawem kościelnym, jest także dla najmłodszych kwietniowy miesięcznik „Staś” z edukacyjnymi łamigłówkami oraz L’Osservatore Romano.

Dziękujemy parafianom z ul. Nad Rudawą 24 za sprzątanie kaplicy w Szczyglicach i ofiarę na kwiaty, w tym tygodniu o sprzątanie tej kaplicy prosimy parafian z ul. Nad Rudawą 26.

Zapowiedzi przedślubne 4/2024
Sebastian Babiarz zam. Markowizna i Anna Kurelus zam. w Burowie.