VI niedziela Wielkiego Postu 2024 r.

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej

24.03.2024 r.

„Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił?” Ps (22)

Niedziela Palmowa, na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Uroczyste poświęcenie palm na Mszy św. o godz. 1130, na pozostałych na zakończenie Mszy św.

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Wielki Tydzień tajemnic naszego zbawienia kończąc Wielki Post w Wielki Czwartek. Triduum Paschalne czyli 3 najświętsze dni, jako jedno wielkie święto rozpoczyna się wieczorem w Wielki Czwartek i trwa do Nieszporów Wielkiej Nocy i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Dlatego zachęcamy wszystkich aby te święte trzy dni przeżywać w łasce uświęcającej, a nie szukać dopiero potem okazji do spowiedzi świętej. Taka okazja świątecznej spowiedzi świętej będzie w najbliższy wtorek. Najpierw przed południem odwiedzimy chorych z sakramentami świętymi (od godz. 800), a po południu od 1500 do 1630 pierwsza część spowiedzi i Msza św. o godz. 1630 (zamiast o 1800). Po przerwie od 1700 ciąg dalszy spowiedzi do godz. 1800. Zachęcamy do skorzystania z niej „pomimo różnych przeciwieństw” aby wyzwalać w sobie chęci i gotowość otwierania się na Miłosierdzie Boże i kreatywność czynienia bezinteresownie dobra wspólnego odnajdując w tym radość.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły (tak jak w Środę Popielcową) to znaczy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz ilościowy, dwa posiłki lekkie i jeden do syta. W tym dniu Droga Krzyżowa o godz. 1500.

Od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty nie wolno odprawiać Mszy św. pogrzebowych i nie udziela się, poza obrzędami, uczestnikom pogrzebu komunii św.

Błogosławienie pokarmów wielkanocnych w Wielką Sobotę jak zwykle w Burowie o godz. 900; w Szczyglicach przy kaplicy o godz. 930, a u sióstr karmelitanek na Podkamyczu o godz. 945; w Balicach o godz. 1000; 1030; 1100; 1130; 1200.

Liturgia Triduum Paschalnego (w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę rozpoczyna się o godz. 1800. Na sobotnią Wigilię Paschalną zabieramy ze sobą świece (paschaliki z osłonami przed kapiącym woskiem).

Proponowany porządek adoracji Najświętszego Sakramentu w Wielki Czwartek,  Wielki Piątek i Wielką Sobotę znajduje się na tablicy ogłoszeń, na stronie internetowej parafii oraz jest dostępny w wersji drukowanej przy wyjściu z kościoła. „Effatha” otwórzmy się na tę formę wspólnej modlitwy rodzącej się w trudzie, by przełamując w sobie zniechęcenia woli, poddać ją Panu Bogu.

Chorych, którzy pragną przyjąć komunię św. w Niedzielę Wielkanocną można zgłosić w zakrystii po Mszy św..

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia wypadające w tym roku w Wielkim Tygodniu przeniesione zostały na poniedziałek 8.IV.

Spotkanie z ministrantami i lektorami jutro, tj. w poniedziałek, o godz. 1800 w domu parafialnym.

W imieniu dzieci i całej społeczności przedszkola i szkoły w Songa w Burundi składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w przeprowadzenie kiermaszu wielkanocnego (dziewczętom z kl. VIII i ich rodzicom, Stowarzyszeniu „Kuźnia”), a Wam drodzy parafianie za okazaną ofiarność. Zebrana kwota to 3316 zł 11 gr. Bóg zapłać.

Trwają zapisy na katechezy dla dzieci w Wielki Czwartek. Szczegóły na stronie Stowarzyszenia „Kuźnia”.

W prasie katolickiej w miesięczniku WPiS „Wiara, Patriotyzm i Sztuka” m.in. w artykule „Szok w Irlandii” o tym jak bezczelnie i skutecznie manipuluje się sondażami, a więc i opinią publiczną! Jest także dość długi, ale bardzo ważny artykuł polityczny p. Leszka Sosnowskiego (od 7 akapitu); w „Gościu Niedzielnym wyjątkowy dodatek i przewodnik: Medytacje na Wielki Tydzień, a w „Małym Gościu” dla starszych dzieci i młodzieży znajduje się plakat Jezusa Miłosiernego oraz wyjaśnienie jak czytać gesty i znaki tego obrazu.

Dziękujemy parafianom z ul. Nad Rudawą 26 za sprzątanie kaplicy w Szczyglicach i ofiarę na kwiaty, w tym tygodniu o sprzątanie tej kaplicy prosimy parafian z ul. Nad Rudawą 14.