XXX niedziela zwykła

23.10.2022 r.

„Biedak zawołał i Pan go wysłuchał” (Ps 34)

Dziś nabożeństwo różańcowe o godz. 1600, a w tygodniu o godz. 1730 i zaraz po nim Msza św. wieczorna.

W najbliższym tygodniu, w piątek, wspominamy święto ś.ś. apostołów Szymona i Judy.

W najbliższą sobotę spotkanie przed bierzmowaniem wyjątkowo dla klas VI i VII o godz. 900; dla klas VIII a i b o godz. 930. Uczniowie kl. VIII proszeni są o przyniesienie metryk chrztu.

W przyszłą niedzielę rocznica poświęcenia kościoła własnego, składana w tym dniu ofiara na tacę przeznaczona jest na budownictwo sakralne. Po Mszach św. będzie zbierana przez druhów naszej OSP w Balicach, zapowiadana wcześniej, ofiara wsparcia Rodziny zmarłego tragicznie strażaka Andrzeja Puskarza. Kto może prosimy o wyjątkowe wsparcie i pomoc.

Także w przyszłą niedzielę o godz. 8.30 zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna w 60. rocznicę ślubu pana sołtysa Balic – Kazimierza Drelewskiego i żony Józefy. Niech dobry Bóg wynagrodzi im wszelkie dobro i miłość, z której nieraz skorzystaliśmy, a nie zdążyliśmy okazać wdzięczność. Niech nasza modlitwa w ich intencji będzie znakiem wdzięcznej pamięci i prośby o dary Bożej Opatrzności dla nich i ich najbliższych.

Dziękujemy za złożoną w ubiegłą niedzielę ofiarę wsparcia stypendystów fundacji żywego pomnika św. Jana Pawła II „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Uzbierano 2670 zł. Dziękujemy młodzieży, która zaangażowała się w tę akcję.

Jutro o godz. 1800 zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna w intencji pielgrzymów autokarowej pielgrzymki z Burowa do Częstochowy oraz ich rodzin.

Zbierane są wypominki jednorazowe do 1.XI włącznie, a roczne do 27. XI włącznie.

Okazja do listopadowej pierwszopiątkowej spowiedzi św. będzie wyjątkowo przed uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym, czyli w poniedziałek 31. X i tylko w Balicach od godz. 1600 do 1730. Podyktowane jest to nie tylko naszym duchowym dobrem, ale i przygotowaniem się do przeżywanych Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego i okazywania naszym zmarłym skutecznej pomocy sakramentalnej przez przyjmowanie w ich intencji komunii św. i zyskanie odpustu zupełnego.

Tegoroczne niedzielne liczenie wiernych przeprowadzone 9. X w kościołach całej Polski wskazuje, że w naszej parafii (zakładając błąd) utrzymuje się tendencja 1/3 praktykujących wiernych, co w skali naszego dekanatu, diecezji czy podobnych wielkością parafii w skali kraju, nie jest złą wiadomością; (od kilkunastu lat taki wynik się utrzymuje). Przy okazji dodam, że z tej 1/3 praktykujących parafian, jedna trzecia systematycznie uczestniczy, swoimi ofiarami, w utrzymaniu materialnym parafii i budowy kościoła. Po dwuletnim okresie ograniczeń z powodu Covidu zmieniła się pozytywnie niedzielna parafialna taca (jak na możliwości niedużej parafii). Jest to o tyle ważne, że poza parafialnymi składkami nie mamy żadnego dodatkowego wsparcia, co przy niedużej wielkości parafii ma dość istotne znaczenie. W kontekście tego tematu opowiadał kiedyś w kancelarii parafialnej ktoś mieszkający na stałe w Szwajcarii, że tam finansowanie parafialnych wspólnot dokonuje się przez podatkową rejestrację wyznaniową w urzędzie skarbowym. I tak np. z 2000 Polaków mieszkających w jego rejonie, 50% wyraziło zgodę i zarejestrowało się jako katolicy, aby móc korzystać z prawa przysługującego katolikom. Czy to jest lepsze czy gorsze? Nie wiem – na pewno inne i chyba bardziej przejrzyste i odpowiedzialne. Póki co jesteśmy w Polsce i działamy na miarę naszych rodzimych możliwości. Bogu niech będą dzięki i wam, którzy od początku wspieracie utrzymanie parafii i kontynuowanie prowadzonych prac.

W „Gościu Niedzielnym” m.in.  cenne wspomnienie o George’u Orwellu i jego wciąż aktualnych przestrogach przed wciąż obecnymi w przestrzeni publicznej absurdami wypierającymi tak bezwzględnie potrzebną normalność; zaś w „Małym Gościu” o duchowych, i nie tylko, siłach specjalnych obrońców, opiekunów i pomocników.

Parafianom z ul. Akacjowej 62 dziękujemy za troskę o czystość w naszej kaplicy i złożoną ofiarę na kwiaty. W najbliższym tygodniu o sprzątanie kaplicy w Balicach i pod wiatą prosimy parafian z ul. Akacjowej 73, 82, 83

Dziękujemy także parafianom z ul. Sportowej 34 za sprzątanie kaplicy w Szczyglicach i ofiarę na kwiaty, w tym tygodniu o sprzątanie tej kaplicy prosimy parafian z ul. Sportowej 30.